invata limba persana la biblioteca judeteana arges

Invata limba persana GRATUIT!

VTEM Banners

Locul doi la Jocurile Solidarității Islamice

Sportivii și sportivele iraniene au câștigat un total de 59 de medalii (30 de medalii de aur, 17 de argint și 12 de bronz) la Jocurile Solidarității Islamice, ocupând locul al doilea în această competiție.

Islamic Solidarity Games - Indonesia 2013

Indonezia, țara gazdă a competiției, a reușit să câștige un total de 105 de medalii ocupând detașat primul loc. Sportivii indonezieni au acumulat 36 de medalii de aur, 35 de argint și 34 de bronz la a treia ediție a Jocurilor Solidarității Islamice. Pe locul al treilea s-a clasat Egiptul cu un total de 85 de medalii: 26 de aur, 27 de argint și 32 de bronz.
A treia ediție a Jocurilor Solidarității Islamice a debutat pe 22 septembrie la Palembang în Indonezia și a luat sfârșit pe 1 octombrie 2013. Iranul a fost reprezentat de 88 de sportivi. Delegații din 55 de țări islamice ale lumii au participat la cele 13 de discipline sportive ale acestei competiții: tir, atletism, badminton, baschet, volei de plaja, fotbal, karate, înot, taekwondo, tenis, volei, haltere și wushu.
Jocurile Solidarității Islamice găzduiesc elita sportivă a țărilor membre în Organizația Cooperării Islamice. Competiția este organizată de Federația Jocurilor Solidarității Islamice.

_________________________________________________________________
Articol și fotografie preluate de pe pagina de internet a Canalului Press TV. Sursă: http://www.presstv.ir/detail/2013/10/01/327092/iran-finishes-second-in-islamic-games/